Przedruk z http://magazyn4x4.pl/?p=1995
Spotkanie ze Strażą Leśną – z nami nic Ci nie grozi!
Spotkanie ze Strażą Leśną to koszmar każdego wielbiciela off-road’u. Aby go uniknąć wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, z których pierwsza i najważniejsza brzmi:
TRZYMAJ SIĘ Z DALEKA OD OBSZARÓW LEŚNYCH OBJĘTYCH ZAKAZEM RUCHU POJAZDÓW SILNIKOWYCH!
Niby proste, jednak czasami zdarza się zupełnie nieświadomie przekroczyć granicę i tym samym wpakować w tarapaty.
Tymczasem zachęcamy Was do poznania kilka faktów dotyczących Straży Leśnej:
Straż Leśna jest specjalną komórką w strukturze organizacyjnej Nadleśnictwa, która zajmuje się zwalczaniem i przeciwdziałaniem szkodnictwu leśnemu.
Uprawnienia pracowników Służby Leśnej a w szczególności Straży Leśnej w zakresie zwalczania szkodnictwa leśnego określa Ustawa o lasach z dnia 28.09.1991 r. a w szczególności art. 47 stanowiący o uprawnieniach strażników leśnych:
Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty ustawy, interesujące z naszego punktu widzenia:
Strażnicy leśni przy wykonywaniu zadań mają prawo do:
1. legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, jak również świadków przestępstwa lub wykroczenia, w celu ustalenia ich tożsamości;
2. nakładania oraz pobierania grzywien, w drodze mandatu karnego, w sprawach i w zakresie określonych odrębnymi przepisami (w postępowaniu mandatowym za jedno wykroczenie można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł; w przypadku wyczerpania jednym zachowaniem znamion co najmniej dwóch przepisów karnych – do 1000 zł),
3. zatrzymywania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, w celu sprawdzenia ładunku oraz przeglądania zawartości bagaży, w razie zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary,
5. ujęcia na gorącym uczynku sprawcy przestępstwa lub wykroczenia albo w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa oraz jego doprowadzenia do Policji;
Czym jest „szkodnictwo leśne”??
Szkodnictwo leśne – należy zaliczyć do szkód związanych z działaniem człowieka w środowisku przyrodniczym, w tym również w środowisku leśnym. Szkodnictwo leśne jest wynikiem szkodliwego – fizycznego, rzadziej chemicznego – oddziaływania człowieka na las i obiekty (przedmioty) z nim związane.
Obejmuje ono straty materialne spowodowane kradzieżami lub zniszczeniami dokonanymi w lesie i najbliższym otoczeniu oraz szkody niewymierne o charakterze przyrodniczym.
W zakresie formalno-prawnym szkodnictwo leśne polega na popełnianiu przestępstw i wykroczeń na szkodę zarządcy (właściciela) lasu . Ochrona wartości materialnych zagrożonych tym szkodnictwem posiada cechy ochrony mienia i tak jest prawnie w Polsce kwalifikowana.
Cechą charakterystyczną popełnianych czynów z zakresu szkodnictwa leśnego jest ich większa szkodliwość dla całości lasu niż bezpośrednia korzyść materialna uzyskana przez sprawcę.
Szkodnictwo leśne stanowi istotny problem dla Lasów Państwowych.
Kolejnym wykroczeniem ściganym przez Straż Leśną jest bezprawne korzystanie z lasu, które polega na popełnianiu różnych czynów zabronionych związanych z pobytem człowieka w lesie. W tej grupie szkodnictwa leśnego najczęściej popełnianym wykroczeniem jest wjazd do lasu pojazdem silnikowym w miejscach niedozwolonych ( art. 161 Ustawy kodeks wykroczeń , art. 29 ust. 1 Ustawy z dnia 28.09.1991r.).
W swej pracy Straż Leśna często posługuje się foto-pułapkami. Nikomu nie życzymy takiej fotografii!